A mesterséges megtermékenyítésről közérthetően
A szülővé válás útjának támogatása
Üdvözöljük a mesterséges megtermékenyítésről szóló oldalunkon.
A mesterséges megtermékenyítés számos egyénben gyújtotta fel a remény szikráját, ám a kételyeket, a sikerért való izgalmat, valamint a folyamattal járó mentális megpróbáltatásokat nem tudta teljes egészében eloszlatni. Úgy gondoljuk, hogy elengedhetetlen az érdeklődők szükséges információkról, eshetőségekről, valamint kockázatokról való tájékoztatása, ezzel biztosítva a felelős döntéshozást és a felkészülés lehetőségét. Küldetésünk, hogy támogassuk mindazokat, akik megbízható és hiteles forrásokból szeretnének többet megtudni az IVF-ről, vagyis a mesterséges megtermékenyítésről. Akár most kezdi az IVF fontolgatását, akár már benne van a folyamatban, honlapunkat úgy terveztük, hogy világos és biztos útmutatást jelenthessen Önnek!
Az in vitro megtermékenyítés (IVF) egy bevált és rendkívül hatékony orvosi kezelés, amely segít a pároknak és az egyéneknek elérni szülői álmaikat. Ez a folyamat egy petesejt testen kívüli megtermékenyítését jelenti spermium segítségével egy speciális laboratóriumban, majd az embrió visszaültetését a méhbe.
Az IVF reményt nyújt azoknak, akiknek termékenységi problémák végett (ideértve a meddőséget) korábban nem volt lehetőségük gyermekvállalásra. Az IVF tehát előnyös azok számára, akik genetikai, vagy más termékenységi aggályokkal küzdenek.
Háttér
A mesterséges megtermékenyítés (IVF) növekvő tendenciát mutat a világban, melyet az egészségügyi adatok is alátámasztanak. Így az IVF és a kapcsolódó technológiák szerepe egyre nagyobb a meddőség kezelésében és sokaknak segít elérni családalapítási céljaikat.
A mesterséges megtermékenyítés lépései
Felmérés - Az IVF előtt mindkét partner teljes meddőségi értékelésen esik át, hogy azonosítsák a meddőség összes potenciális okát. A fő összetevők közé tartozik a petefészek tartalék és a petevezeték átjárhatóságának értékelése nők esetében, valamint a sperma elemzése férfiak esetében.
IVF ciklus - Az IVF ciklus általános összetevői közé tartozik a gyógyszertani petefészek stimuláció (azaz ovuláció, indukció vagy szuperovuláció): Az IVF során először hormonkezeléssel stimulálják a petefészkeket, hogy több petesejt érjen meg egyszerre. Ezt a folyamatot ovuláció indukciónak vagy szuperovulációnak nevezik.
Ezután a megérett petesejteket eltávolítják, hogy laboratóriumban megtermékenyítsék őket. Ezután következik a petesejt aspiráció és megtermékenyítés, valamint az embrió transzfer, amikor a laboratóriumban megtermékenyített petesejtből embrió fejlődik. Az embrió néhány napig növekszik a laborban, majd beültetik a méhbe. Ezt a beültetési folyamatot embrió transzfernek nevezik.
Előkészítés - Az IVF ciklus megkezdése előtt a páciensek részt vesznek egy jóváhagyási folyamatban, hogy megértsék az eljárás kockázatait és alternatíváit. A legtöbb páciensnek nincs szüksége a fertőzést megelőző antibiotikumokra, tromboprofilaxisra, mely segít a trombózis megelőzésében, vagy szteroid terápiára, de az egyéni kezelési tervek változhatnak az orvosi előzmények és a kockázati tényezők alapján.
Petefészek stimuláció - A petefészek stimuláció során a páciens gyógyszereket kap, hogy növeljék a megtermékenyítéshez rendelkezésre álló érett petesejtek számát. Ezen protokollok alkalmazása növelte a többes terhességek arányát is. Azoknál, akiknél nem használnak friss embriókat (azaz fagyasztott embrió vagy donor petesejt ciklus), nincs szükségük petefészek stimulációra, és közvetlenül az endometriális előkészítésre térnek át.
Ovuláció kiváltása - Amikor a petefészek tüszők érettnek ítéltetnek, kiváltó anyagot adnak, hogy elindítsák az ovulációs folyamatot. A leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartozik a humán korion gonadotropin, rekombináns humán luteinizáló hormon vagy gonadotropin-releasing hormon agonisták. A választás főként a páciens jellemzőin alapul.
Petesejt begyűjtés - A petesejt begyűjtését általában transzvaginális ultrahang-vezérelt tüsző aspirációval végzik, 34-36 órával a hCG beadása után. Transzvaginális ultrahang-vezérléssel a tűt sorban bevezetik minden tüszőbe, és a tüsző tartalmát aspirálják.
Megtermékenyítés - A megtermékenyítés eléréséhez a visszanyert petesejteket spermiumokkal keverik egy kis mennyiségű tápközegben. Az IVF során a tipikus megtermékenyítési arányok körülbelül 70-80 százalékosak.
Embrió menedzsment - Az embriók elsődleges menedzsmentje magában foglalja a megtermékenyítés és az embrió kikelésének megerősítését. Az embriókat vagy morfológiai osztályozás vagy a preimplantációs genetikai tesztelés (PGT) eredményei alapján választják ki a transzferhez.
Embrió transzfer - A megtermékenyítés után az embriókat változó időtartamra tartják tápközegében a fagyasztás vagy az átültetés előtt. Irányelvek állnak rendelkezésre az IVF laboratóriumok és az embrió transzfer technikájára vonatkozóan.
Embrió krioprezerválás - A felesleges embriókat (azaz azokat, amelyeket nem lehet biztonságosan átvinni) a jövőbeni használatra lefagyasztják arra az esetre, ha az első megtermékenyítés nem volna sikeres.
IVF ciklus variációk - A hagyományos IVF-es kívül léteznek változatok, mint a természetes ciklusú IVF és az in vitro érés. A természetes ciklusú (nem stimulált) IVF külső hormonfelszabadító szerek alkalmazása nélkül történik, hogy több tüsző növekedését idézze elő.
Posztciklus ápolás - A transzfer után a páciens folytathatja a szokásos napi tevékenységeit. A terhesség monitorozása azonban kihagyhatatlan lépése a terhesség életképességének és méhen belüli helyének megerősítése érdekében.
Gyakran ismételt kérdések
A GYIK oldal célja, hogy válaszokat adjon az IVF-fel kapcsolatos gyakran feltett kérdésekre, segítve a leendő pácienseket a folyamat megértésében, az elvárások kezelésében és nagyobb magabiztosságban az útjuk során a szülővé válás felé.